Atletizm Federasyonu Başkanı

Trabzon Yarı Maratonu’nun 37. yılında Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı olarak sîzleri selamlamaktan büyük mutluluk duyuyorum.
Trabzon Yarı Maratonu, Karadeniz’in incisi Trabzon şehrimizin olduğu kadar Türk atletizminin de değerli markalarından biridir. Ülkemizin geçmişteki mesafe
geleneğini yeniden canlandırmak için çaba sarf ettiğimiz bugünlerde, böyle elit düzeyde yol koşusu organizasyonlarına büyük önem veriyoruz. Ne mutlu ki, Trabzon Yarı Maratonu’nun tüm paydaşları da bizimle aynı heyecanı paylaşıyor. Yerel yöneticilerimizin ve atletizm emekçilerinin organizasyon becerileri, maddi ve manevi fedakârlıkları ve Federasyonumuzun da teknik desteğiyle,Trabzon Yarı Maratonu her geçen yıl bir aşama kaydediyor.Bugün bu yarı maraton, elit atlet katılımıyla, lojistil- hizmetleriyle, teknik sistemleriyle ve tüm unsurlarıyla, övgüyü gerçekten hak etmektedir.
Bu değerli organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan Trabzon Valiliği’ne .Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne,Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüze, tüm sponsorlara ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür eder, hakemlerimize kolaylıklar, yarışmacılara hızlı dereceler, izleyicilere ise keyifli bir yarış dilerim.

20140921_617184-280x280

Fatih ÇİNTIMAR
Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı
Chairman of Athletics Federation

It is my pleasure to be with you in the 36th year of Trabzon Half Marathon as the President of Turkish Athletics Federation. Trabzon Half Marathon is also one of the valuable brands of Turkish Athletics Federation as it is Trabzon’s, the popular city of Black Sea region. Nowadays, as tue are hardly working to regenerate the past distance tradition of our country, we are giving more importance to such elite road running organizations. It is a fortune that all of the partners of Trabzon Half Marathon share the same excitement with us. Thanks to the smooth skills of local administrators and athletics workers, to their monetary and moral sacrifices, and with the technical support of our Federation, Trabzon Half Marathon makes a great progress year by year. This Half Marathon deserves praises in terms of elite athlete participation, logistic services.
technical systems and all other elements.
First of all, I would like to present my appreciation to the Governorship of Trabzon, Municipality of Trabzon, Provincial Directorate of Youth Services and Sports for their great efforts of organizing this event. Additionally, I wish success to both athletes and referees in competitions, and finally I hope that audiences will
enjoy the organization.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi

Log in with your credentials

Forgot your details?