Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı

Sporun Başkenti Trabzon

Anadolu’nun en eski ticaret ve liman kentlerinden biri olan Trabzon, doğal güzellikleri ile romanlara, şiirlere ve türkülere ilham kaynağı olmuştur. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin bu üretken kenti tarihinin her döneminde sporun zirvesinde yer almıştır. Futbolda kupaları kazandığı yedi lig şampiyonluğu ile İstanbul dışına çıkartan ilk takım olma özelliğini yaşayan Trabzon’umuzu bu şehir oluşturmuştur. Trabzon ayını zamanda bireysel sporlarda da Türkiye genelinde ve dünya çapında sayısız başarılara imza atan isimleri yetiştirmiştir. 23 – 30 Temmuz 2011 tarihleri arasında Türkiye’de olimpiyat sıfatında bir ilk özelliğini taşıyan Avrupa Gençlik Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Trabzon kenti 2013 yılının Haziran ayında da Türkiye’nin yedi şehri ile birlikte 2013 FIFA U20 Dünya Kupasına ev sahipliği yapan şehirlerden birisi olmuştur.
Spor ateşinin hiç sönmediği, sporun zirve kenti ve başkenti olan Trabzon’umuz geçen yıl da, “Jimnastia” sembol ismiyle tanınmış olan ‘Dünya Okul Sporları Olimpiyatları’nda yaklaşık 10 bin kişiyi  ağırlamıştır.
İlki 1981 yılında düzenlenen Trabzon Maratonu 1988’de ulusal ve 1989 yılından itibaren de uluslararası yarı maraton olarak koşulmaya başlamış ve her yıl yurt içi ve yurt dışından yüzlerce sporcunun katılımıyla ülkemizin spor takviminde önemli bir yer almıştır.
Spora verdiği değer ve yetiştirdiği sporcularla sürekli gündemde olan şehrimizin bu önemli organizasyonunda mücadele eden her yaştan erkek ve bayan katılımcılar, şehrimizde atletizme olan ilgiyi de arttırmaktadır.
Maratonda yarışmak için şehrimize gelen yerli ve yabancı misafir sporcularımız ile ailelerine, bize yakışan bir misafirperverlikle şehrimizin tanıtımı ve spora verdiği önemi gösterip, bir gönül köprüsü oluşturmak, Trabzon’dan iyi anılar ve güzel dostluklarla ayrılmalarını sağlamak bizim gelenek ve göreneklerimizin bir sonucu olacaktır.
Yıllardır başarı ile tamamladığımız spor organizasyonlarında önemli olanın yarışlarda birinci olmaktan çok sporun kardeşliği ile gönüllerde birinci olmak olduğunu ifade ediyor tüm katılımcılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

gumrukcu-300x300

Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı
Mayor of Trabzon

Trabzon, The Capital City of Sports

Being one of the eldest trade and harbor cities of Anatolia. Trabzon becomes the source of inspiration to the number of novels, poems, and songs mith its unique natural beauties. Trabzon, the productive city of Eastern Black Sea region, has been in the top of sports in its history. Trabzon is also known as the one and only Anatolian city whose football team won championship seven times, apart from the teams in Istanbul-teams called the biggest teams of Turkey. Some successful sportsmen, achieving national and worldwide success in individual sports, have grown up in Trabzon. In addition to Trabzon’s hosting an international sports event like European Youth Olympic Festival between the dates 23rd and 30th July 2011. it also held another international sports event 2013 FIFA U20 World Cup. which was organized in seven cities of Turkey.
Trabzon, the favorite and capital city of sports, will hold two important international sports events soon.
Another important event is “World School Championship”, also known as Jimnastia, in the year of 2016. Together with the Olympic Games.
we will host10.000 people in our city enthusiastically.
Trabzon Marathon has been held in 1981 for the first time, and it has become a national event since 1988. and an international event since 1989. Since then it has been regarded as an important sports event, held with the participation of numerous athletes both from T urkey and international countries. Owing to the participation of athletes at any ages, and thanks to being a city of sports, the interest to the athletics in our
city is increasing year by year. It will be an honor and pleasure for us to host domestic and international athletes and their families coming to our city for this event, and hosting them in a kindest way will also contribute a lot to the promotion of both our city and sports. Letting our guests leave Trabzon with good memories comes up as a consequence of our customs and traditions. Having organized successful sports events for years, thereby would like to wish best luck and present my regards to all participants by reminding them the most important thing is to become a champion of hearts with the ideology of solidarity in sports rather than becoming champion in competitions.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi

Log in with your credentials

Forgot your details?