Yarışma Statüsü

Maraton 18 Şubat 2018 tarihinde Trabzon’da düzenlenecek olup, teknik toplantısı 17 Şubat 2018 tarihinde saat 17:30’da, kayıt ve ödül töreninin yapılacağı Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çok Amaçlı Salonun da yapılacaktır.

GENEL KONULAR     :

 1. Yarışmalar Atletizm Federasyonu ve IAAF yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
 2. Yarı Maraton ve 10 km.; kulüp, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olup, kayıt yaptırırken yabancı uyruklu sporcuların pasaportlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.
 3. Yarışmalarda 1999 ve daha büyük doğumlu sporcular yarışabilecektir.
 4. Sporcular Vizeli lisanslı, sağlık raporu ve muvafakatname ile katılabilirler.
 5. Yarı maraton ve 10 km.’ye katılan sporcular, organizasyon komitesince anlaşma yapılan otellerde konaklama sağlayabilirler. (konaklama ücreti katılımcılara aittir.)Katılımcılar anlaşmalı otel isimlerini internet üzeri yaptıracakları kayıt esnasında sistemden görebilirler.
 6. Yarışma dereceye giren sporcuların ödülleri, Büyükşehir Belediye Başkanlığı önü, Çok Amaçlı Salonun da ödül töreninde verilecektir. Ödül töreni saati bir gün önceki yapılacak teknik toplantıda açıklanacaktır. Ödüller Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecektir.
 7. Yarışma sırasında sporcuların yanında hiçbir özel aracın seyrine izin verilmeyecektir. Parkurda sadece görevli araçlar seyredebilecektir.
 8. Trabzon ili sporcularına ve halkına açık olarak yapılacak halk koşusuna organizasyon komitesince hazırlanan feragatname veya sağlık raporu ile katılabilirler. Halk koşusuna il dışı lisanslı sporcular katılamaz.
 9. Yarı Maraton, 10 km. ve Halk Koşusu ile ilgili gerekli sağlık, güvenlik, ulaşım, yarışma parkurunun hazırlanması ve göğüs numaralarının temini yarışmayı düzenleyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.
 10. Yarışmaya katılacak bütün sporcu, idareci ve antrenörler Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne müracaat ederek, İl Müdürlükleri tarafından imzalı tek kafile listesi ile yarış yerine geleceklerdir.
 11. Yarışmalara katılacak sporcu, idareci ve antrenörlerin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden alacakları tasdikli kulüp veya ferdi isim listelerinin, bir adedini federasyon görevlisine vermek zorundadırlar. ( Silinti, kazıntı ve isim ilavesi yapılmış listeler kabul edilmeyecektir. )
 12. Yarı Maraton ve 10 km. kayıtları, trabzonyarimaratonu.com sitesinden ve 18 Şubat 2017 tarihindeki teknik toplantıya kadar Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çok Amaçlı Salonun da yapılacak olup, kayıt yaptıranların cipleri burada verilecektir. Teknik toplantı sonrasında kayıt yaptırılamayacaktır. Ancak, mazeretleri nedeniyle kayıt yaptıramayanların kararını, Teknik Delege verecektir.
 13. İl Temsilciliği yarışmaların bitiminde yarışma sonuçlarını yazılı ve elektronik olarak kayıt altına alınarak hakem çizelgeleri ile birlikte Teknik Delegeye teslim edecektir.

TEKNİK KONULAR   :

 1. Yarı Maraton 21,1 km olup, tüm yarışmacılar aynı mesafeyi koşacaktır.
 2. Yarı Maraton Ferdi sıralama ve Takım sıralaması yapılacaktır.
 3. Takım olarak katılacak kulüpler en fazla 4 sporcu ile yarışabilirler. Üç (3) sporcunun derece toplamları takımların puanlarını oluşturacaktır. Takımlar, en az derece toplamından çoğalan derece toplamına göre sıralanacaktır. Eşitlik halinde takım adına koşan 3. sporcunun derecesi iyi olma (düşük olma) durumu dikkate alınacaktır. Yarışmaya katılan takımlar kulüp antetli listeleri ile sadece yukarıda belirtilen sayıda sporcu isimlerini yazılı olarak teknik kurula vereceklerdir. Aksi listeler işleme konulmayacaktır.
 4. Yarı maraton çıkışı 09:00’da, 10 km. ve Halk koşusu çıkışı 09:15’de verilecektir.
 5. Yarışma süresince yarışma parkuruna görevli araçların dışında araç alınmayacaktır.
 6. Yarı maratonda üç saatin üzerine çıkan sporcular görevlilerce araçlara(Otobüse binmeleri sağlanacaktır.) Bu süreden (3 saatten) sonra yarışı bitiren, parkurda koşan sporcuların dereceleri dikkate alınmayacak, bu sporcular sıralamada yer almayacaktır. Bu süreden sonra yetkililerin uyarılarını dikkate almayarak otobüse binmeyen sporcuların tüm sorumluluğu kendilerine aittir. Herhangi bir kaza ve olumsuz durumdan organizasyon komitesi sorumlu olmayacaktır.
 7. 10 km. de genel tasnifte ferdi sıralaması yapılacak olup, takım ve yaş gurubu (Veteran) sıralaması yapılmayacaktır. Dereceye giren ilk üç bay ve bayan sporculara kupa ve para ödülü verilecektir.
 8. YARI MARATON SPORCULARININ YAŞ KATEGORİLERİ:

ERKEKLER : 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64,65-69, 70-74, 75 – ÜSTÜ

BAYANLAR : 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-ÜSTÜ

MALİ KONULAR         :

 1. Yarışma Kayıt ücreti 35 TL olup, ücretler sistem üzerinden kayıt yaptırırken ilgili hesap numarasına yapılacaktır. (Kayıt yaptıranların  sigorta işlemleri Atletizm Federasyonu aracılığıyla yapılacağından, herhangi bir nedenden ötürü yarışmaya katılamayıp, ücret iadesi isteyenlere ücretleri  ödenmeyecektir.)
 2. Yarışma sonucunda ilk 10’a giren bayan sporcuların ve ilk 10’a giren erkek sporcuların harcırahları ödenecektir. (Trabzon ili sporcuları ve yabancı uyruklu sporculara ödeme yapılmayacaktır.)
 3. Yarışmaya iştirak edecek kafilelere yapılacak otobüs ödemelerinde Federasyonumuzun illerden istemiş olduğu uygulamadaki en son rayiç bedelleri dikkate alınacaktır.
 4. Harcırah baraj derecelerini geçemeyen sporcular ile antrenör ve idarecilerin kanuni harcırahları Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün 07.06.2007 tarih ve 2461 sayılı genelgenin (5). maddesi, (c) bendi doğrultusunda bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinin bütçe imkanları dahilinde ( Resmi yarışma sonuçlarını Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine teslim etmeleri kaydı ile ) ödenebilecektir.
 5. Takımlara ayrıca takım sıralamasından dolayı ödeme yapılmayacaktır.
 6. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yarışma sonucunda genel tasnifte, yarışma kategorilerinde ilk üç sırayı alan bayan – erkek sporculara kupa, madalya ve çeşitli ödüller verilecektir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi

Log in with your credentials

Forgot your details?